U-værdi: hvad tallet betyder, og hvad kravet er

Reklame · Artiklen indeholder reklamelinks. Køber du eller beder om tilbud via et link, får better.dk provision. Det ændrer ikke din pris.

U-værdi er det tal, isoleringsbranchen taler i, og som boligejere sjældent får forklaret. Her er hvad det betyder, hvilke krav bygningsreglementet stiller ved renovering, og en beregner der oversætter kravet til centimeter isolering.

W/m²Kenheden — jo lavere tal, jo bedre isolering
0,18 / 0,12krav til ydervæg og til tag ved ombygning
0 kWh/m² pr. årmindste energibalance for vinduer mod det fri (§ 258), ikke en fast u-værdi

Hvad er u-værdi?

U-værdien — også kaldet transmissionskoefficienten — angiver, hvor meget varme der strømmer gennem en bygningsdel. Enheden er W/m²K: watt pr. kvadratmeter pr. grads temperaturforskel.

Den vigtigste regel er enkel: jo lavere u-værdi, jo bedre er bygningsdelen isoleret. En gammel ydervæg uden isolering kan ligge over 1,0, mens kravet ved ombygning er 0,18.

Selve beregningen er 1 divideret med bygningsdelens samlede isolans (R-værdi). Isolansen for hvert lag er lagets tykkelse divideret med materialets lambda-værdi, altså dets varmeledningsevne. Dertil kommer faste overgangsisolanser og et tillæg for metaldele — for eksempel murbindere, der leder varme gennem hulmuren.

U-værditabel: bygningsreglementets krav ved renovering

Skifter eller ombygger du en bygningsdel, skal den leve op til disse u-værdier. Det er kravene ved ombygning og udskiftning — ikke ved nybyggeri, hvor reglerne er anderledes:

Bygningsdel Krav i W/m²K Læs mere
Ydervægge og kældervægge mod jord 0,18 Hulmursisolering
Tage og lofter 0,12 Loftisolering
Terrændæk og kældergulve 0,10 Gulvopbygning
Vinduer mod det fri Energibalance mindst 0 kWh/m² pr. år (§ 258), ingen fast u-værdi Nye vinduer
Porte mod det fri 1,80 —
Lemme mod det fri 1,40 —

Kilde: Bygningsreglementet BR18 § 279 og bilag 2, tabel 3, samt § 258 for vinduer (gældende version, ikke historisk). Kravene gælder ved ombygning og udskiftning af bygningsdele.

Vinduer har ikke en fast u-værdi som vægge og tage. Ved ombygning skal vinduer mod det fri overholde § 258: energibalancen (Eref) skal være mindst 0 kWh/m² pr. år.

De tal på 0,30 / 0,20 / 0,20, som mange kender, er de generelle mindstekrav i § 257. De gælder ikke ved ombygning (§ 257, stk. 2) — dér gælder tabellen ovenfor.

Hvor tyk isolering skal der til?

Regnet som lambda divideret med U-kravet. Beregningen ser bort fra de øvrige lag i konstruktionen og fejler derfor til den sikre side — den færdige konstruktion bliver en anelse bedre end tallet her. Kravene er bygningsreglementets ved ombygning og udskiftning.

Få 3 tilbud på isoleringen

Isoleringstykkelse pr. bygningsdel og materiale

Bygningsdel (U-krav) Mineraluld (λ 0,037) EPS (λ 0,038) Papiruld (λ 0,040) PIR (λ 0,022)
Ydervæg og kældervæg — krav 0,18 ca. 210 mm ca. 215 mm ca. 225 mm ca. 125 mm
Tag og loft — krav 0,12 ca. 310 mm ca. 320 mm ca. 335 mm ca. 185 mm
Terrændæk og kældergulv — krav 0,10 ca. 370 mm ca. 380 mm ca. 400 mm ca. 220 mm

Regnet som lambda divideret med U-kravet, samme formel og afrunding som beregneren. Tallene ser bort fra konstruktionens øvrige lag og fejler derfor til den sikre side.

Materialet flytter tykkelsen mere end du tror

Lambda-værdien er materialets varmeledningsevne, og forskellen mellem isoleringstyper er stor. Almindelig mineraluld ligger omkring 0,037, mens PIR-plader ligger nede omkring 0,022.

I praksis betyder det, at et tag, der skal nå kravet på 0,12, kræver cirka 310 mm mineraluld — men kun cirka 185 mm PIR. Det er 125 mm sparet i konstruktionshøjde.

Det gør PIR interessant, hvor pladsen er knap: skråvægge, lofter med begrænset højde, eller indvendig efterisolering hvor hver centimeter koster gulvareal. Til gengæld er materialet dyrere pr. m², så på et fritliggende loft med masser af plads er mineraluld typisk det billigste valg pr. sparet kilowatttime.

Hvornår kan en lavere u-værdi ikke betale sig?

U-værdien fortæller, hvor godt noget isolerer — ikke om det er en god investering. De to er ikke det samme.

Videncentret Bolius’ pointe om efterisolering gælder også her: de største besparelser kommer ved de første 10-20 cm. At gå fra en uisoleret væg til kravet på 0,18 flytter meget. At gå fra kravet til et godt stykke under det flytter meget lidt — men koster det samme i arbejdsløn.

Derfor: brug u-værdien til at sikre, at arbejdet lever op til kravet, ikke til at jagte det lavest mulige tal. Se rækkefølgen, der giver mest for pengene.

Bed om u-værdien i tilbuddet

Et seriøst isoleringstilbud oplyser, hvilken u-værdi konstruktionen ender på — ikke bare hvor mange centimeter der lægges. Bed om begge dele, så du kan se, at kravet er opfyldt.

Få 3 gratis tilbud

Gratis og uforpligtende. Du bestemmer selv, om du vil bruge et af tilbuddene.

Sådan bruger du u-værdien, når du vælger isolering

  1. Bed om u-værdien i tilbuddet, ikke kun tykkelsen. Det er den færdige konstruktion, kravet gælder for.
  2. Spørg til kuldebroer. Murbindere, spær og reglar leder varme udenom isoleringen, og de tæller med i beregningen.
  3. Sammenlign på samme bygningsdel. En u-værdi, der er god for et vindue, er elendig for en væg.
  4. Husk energimærket. Forbedrer du u-værdierne markant, viser dit gamle energimærke ikke længere husets reelle stand, og et nyt vil vise et bedre resultat.

Sådan er priserne regnet ud

U-værdikravene i tabellen er hentet fra bygningsreglementet BR18 § 279 og bilag 2, tabel 3 (vinduer: § 258), og vi har efterprøvet, at siden er den gældende version — ikke en af de historiske versioner, bygningsreglementet.dk også udgiver. Det er en myndighedskilde og et lovkrav, ikke et skøn.

Forklaringen af selve begrebet og beregningsmetoden bygger på Videncentret Bolius, opdateret 20. september 2023.

Om beregneren: den regner tykkelsen som lambda divideret med u-kravet og ser dermed bort fra de øvrige lags og overgangsisolansernes bidrag. Det er et bevidst valg — beregningen fejler til den sikre side, fordi den færdige konstruktion altid bliver en anelse bedre end isoleringslaget alene. Et tal, der er lidt for højt, sender ingen ud i en konstruktion, der ikke overholder kravet. Den præcise u-værdi for en konkret konstruktion skal beregnes af en fagperson med alle lag, kuldebroer og murbindere regnet med.

Lambda-værdierne i beregneren er typiske produktværdier for hver materialetype. Konkrete produkter varierer, og den faktiske værdi står på producentens datablad.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er en u-værdi?

U-værdien er bygningsdelens transmissionskoefficient — altså hvor meget varme der slipper gennem den. Den måles i W/m²K, watt pr. kvadratmeter pr. varmegrad, og jo lavere tallet er, jo bedre er bygningsdelen isoleret.

Hvad er kravet til u-værdi ved renovering?

Ved ombygning og udskiftning kræver bygningsreglementet (§ 279, bilag 2 tabel 3) en u-værdi på højst 0,18 for ydervægge og kældervægge mod jord, 0,12 for loft og tag og 0,10 for terrændæk og kældergulv. Vinduer mod det fri skal overholde § 258, altså en energibalance på mindst 0 kWh/m² pr. år, og for porte og lemme er kravet 1,80 og 1,40 W/m²K.

Hvordan regnes u-værdien ud?

U-værdien er 1 divideret med bygningsdelens samlede isolans. Isolansen for hvert lag er lagets tykkelse divideret med materialets lambda-værdi, og dertil lægges faste overgangsisolanser samt et tillæg for metaldele som murbindere.

Hvor tyk isolering skal der til?

Det afhænger af materialet. For at nå kravet på 0,12 til et tag skal der cirka 310 mm mineraluld til — eller cirka 185 mm PIR, som isolerer bedre pr. centimeter. Brug beregneren på siden til at se det for din kombination.

Er en lav u-værdi altid pengene værd?

Nej. De første 10-20 cm isolering leverer størstedelen af besparelsen, og herefter falder udbyttet kraftigt. At gå fra ingen isolering til kravet betaler sig næsten altid; at gå langt under kravet gør det sjældent.

Hvad menes der med U-værdi, og hvad er den udtryk for?

U-værdien er et udtryk for, hvor meget varme der slipper ud gennem en bygningsdel — målt i watt pr. kvadratmeter pr. grads temperaturforskel (W/m²K). Den fortæller altså, hvor hurtigt varmen forsvinder gennem væggen, taget eller vinduet.

Jo lavere tal, jo bedre isolering. En U-værdi på 0,20 lukker halvt så meget varme ud som en på 0,40. Det er derfor bygningsreglementet stiller krav som maksimumværdier: ydervæg højst 0,18 og tag højst 0,12 ved ombygning og udskiftning.

U-værdien er det omvendte af isolansen (R-værdien): U = 1/R. Og den skal ikke forveksles med lambda-værdien, som er materialets egen ledningsevne — lambda siger noget om isoleringen, U-værdien om hele konstruktionen.

Kilder

Skriv en kommentar